top of page
Zdjęcie autoradietetyk kliniczny Patrycja Fijał

Jak wprowadzić dietę wegetariańską?


Jeśli zastanawiasz się, czy dieta wegetariańska to dobry wybór, mam dla Ciebie kilka podpowiedzi. Kojarzysz Alberta Eisteina? Zgadza się. Jeden z największych umysłów bazował na produktach roślinnych. Podobnie jak światowej klasy tenisistki Venus i Serena Williams. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest odpowiednia na wszystkich etapach życia człowieka, również w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Może właśnie to dobry moment na zmiany?

Nie moda, a rozsądek

Badania wskazują jednoznacznie – wegetarianie są szczuplejsi, cieszą się lepszym zdrowiem i mają niższe ryzyko chorób cywilizacyjnych niż osoby jedzące mięso. Dieta bazująca na nieskoprzetworzonych produktach roślinnych jest czynnikiem ochronnym przed chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą typu 2, miażdżycą i otyłością. Produkty roślinne charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest rewelacyjnym źródłem fitozwiązków, antyoksydantów, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, foliantów, magnezu i potasu.

(Nie)zdrowa dieta wegetariańska

Prawidłowe wprowadzenie i prowadzenie diety wymagają podstawowej wiedzy. Brak planu żywieniowego może spowodować, że dieta będzie źle zbilansowana, niepełnowartościowa, niedoborowa w energię i składniki odżywcze. To z kolei niesie ryzyko powikłań zdrowotnych.

Jak przy każdej diecie (dobrze radzę!) unikaj produktów wysokoprzetworzonych, zawierających duże ilości soli, cukru i utwardzanych tłuszczów roślinnych (np. nutella, oreo, frytki, tosty z serem itp.). Na pewno zastąpisz je smaczniejszymi przekąskami.

Dieta wegetariańska krok po kroku

Żeby poprawić swoją dietę i czerpać korzyści zdrowotne, nie musisz całkowicie rezygnować całkowicie z mięsa. Być może dla Ciebie idealna będzie dieta flexitariańska, która dopuszcza okazjonalne spożycie produktów mięsnych.

Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu diety wegetariańskiej, stwórz plan. Kilka razy w tygodniu przygotuj pełnowartościowy obiad bez mięsa np. gulasz z soczewicą, makaron z zielonego groszku z warzywami i serem feta, burgery z kotletem warzywnym. Jako alternatywę dla kanapek z wędliną zastosuj pyszne pasty warzywne z orzechami lub nasionami, hummus, twarożek, pastę jajeczną itp. Więcej inspiracji na smaczne posiłki znajdziesz na blogach kulinarnych, w książkach kucharskich dla wegetarian i na moim profilu facebook.

Chcesz mieć pewność, że podejmujesz właściwe kroki, skontaktuj się ze mną. Co dwie głowy, to nie jedna.



22 wyświetlenia

Comments


bottom of page